Üsküdar – Çengelköy Rotası (1 Gece)

0
349
views

İstanbul keşfimizin ilk yazısı; biraz tarihi biraz yenilikçi özelliğiyle öne çıkan adından sıkça söz ettiren, belki de eski tadını özlediğiniz Üsküdar- Çengelköy’deydik.

 


İstanbul’da yaşayanlar genelde İstanbul’u gezemezler.

 Trafik, iş yoğunluğu ve stres üst üste gelince hafta sonları evde pineklemek daha rahatlatıcı gelir çoğu zaman.

İstanbul’un en uzak ilçelerinden birinde ikamet etseniz bile vereceğimiz rota tam size göre üstelik sadece 1 gecede gerçekleştirebilirsiniz. Gece hayatı denilince aklınıza  alkol/eğlence gelebilir farkındayız ama bu keşfimizde alkol yok, gürültülü mekanlar yok, olabildiğince sakin ve huzur verici bir rotaya başlıyoruz.

????- Üsküdar arası yaklaşık 80-90 km, biz saat 23:30 civarında buluşup yola çıktığımız için  trafik yok denecek kadar azdı, otobana çıkma gereksinimi duymadık çünkü  E5 şehrin damarlarından geçiyordu Florya tarafından sahil yoluna atınca manzara da gülümsemeye başladı yavaştan. Yol boyunca trafik ışıkları hariç 5 dakikalık trafik sıkışıklığı haricinde hızımızı hiç kesmedik. Boğaziçi Köprüsü’nden Üsküdar’a geçtik.
Bu yolculuk yaklaşık 80 dakika sürdü.

Uzak yoldan geldik ayak üstü de olsa yemek yeme vakti.

1.durağımız: Üsküdar Patso Burger

İki Çeşit Patso (patates-sosis) var; Küçük ve Büyük fiyatları birbirine yakın az acıkanlar için küçük uzun yoldan gelenler için(bizim gibi) büyük oldukça doyurucu.

Büyük Patso 9 ₺
Küçük Patso 6,5 ₺
İçecekler 3-4 ₺

10 kaplan gücünde doyurma özelliği olan bu patso, bildiğiniz hazır patatesin kızartılmış hali. İster sosisli ister sosissiz tepeleme ekmek arası satılıyor, şaşırdınız demi burası İstanbul daha bunun salatalığı soyup satanı bile var. Şaka bir yana oldukça basit olan bu lezzet fiyat performans açısından mükemmele yakın.
Karnımız doyduğuna göre fazla oyalanmaya gerek yok, sırada bekleyelim yiyelim diyene kadar yarım saat 45 dakika geçti bile.

2.durağımız:Kız Kulesi karşısındaki cafeler

Önümüzde 3-5 km’lik bir yol var. Sahile doğru iniyoruz, karnımız doyduğuna göre çay içme sırası gelmiştir. saat 2 suları olmasına rağmen Üsküdar sahil hâla hareketli, hafif esen bir rüzgar çayın ilaç gibi geleceğinin habercisi.
Gül ve dilek balonu satmaya çalışanlara aldırmadan minderlere atıyoruz kendimizi hafif ıslak olsalarda.
Musta Kutlu ‘Nur kitabı’nda bu civardan bahsederken diyor ya;

Seher vakti burada kimler ağlamış
Çimenler üstünde gözyaşları var.


Çaylar geliyor, Kız Kulesine karşı tek şekerli. Çıkar bakalım sigaraları bu manzaraya içilir.

 

Hafif üşümüşüz burunlarımız kızarmaya yüz tutmuş, birer çay daha içiyoruz sohbet esnasında, ortalık hafiften sakinleşiyor serinlik artıyor. Satıcıların sesi gittikçe cılız gelmeye başlıyor.

Boşları alıyor garson, değişik bir aksanla  çay isteyip istemediğimizi sorarken. Teşekkür edip hesabı ödüyoruz doğru arabaya biraz ısınma ve yol vakti.

Önümüzde 5-6 km’lik bir yol var, kız kulesinden ayrılıp köprünün ayaklarına doğru biraz yolu karıştırsakta 3.durağımız Çengelköy oluyor.

3.durağımızÇengelköy Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi

Cuma gecesi olmasına rağmen mekan oldukça hareketli, hareketli olsa da deniz kenarındaki masalarda yer buluyoruz kendimize.  Saat 3’ü çoktan geçti. Uyuyamayan öğrenciler çoklukta sanki,kimisi gelmiş tek başına denizi dinliyor, kimi masalar saatin kaç olduğuna aldırmadan muhabbeti belini kırmış kahkalar atıyor. Ortam oldukça sıcak, ahşap yoğunlukta, deniz kenarında sanki geçmişten kalan bir yer. Mekana girince şaşırıyorsun fiyatlara, manzaraya buraya nasıl otel yapılmadığına herşeye şaşırırıyorsun dupduru güzelliği karşınızda Tarihi Çınaraltı Çay Bahçesi

Çoğunluk sahlep istiyor, ben hakkımı sade bir türk kahvesinden yana kullanıyorum.  Sahlep isteyenler oldukça memnun lezzetten, Türk kahvesi ne iyi ne de kötü.
İçecekler gidiyor, çayların yanına birer tatlı muhabbeti geçiyor ama karar vermeiyoruz, soğuğun ve rüzgarın hafif esintisini içeceklerle öldürüyoruz üşümeyi unuttuk çoktan, arada deniz hareketleniyor sanki bir şey anlatmak ister gibi kimse sormayınca dönüp geri gidiyor sakinliğine.
 Sabah ışıklarına yakın hesabı ödeyip ayrılıyoruz mekandan, arabayı park ettiğimiz yere gidene kadar bir kaç köpek seviyoruz.
Dönüşte TEM otoyolunu kullanıyoruz, artık göreceğimizi gördük bir an önce eve gitme vakti, Mall of tarafını geçince sisten dolayı hızımızı düşürüyoruz  sakin ama güvenli bir şekilde evimize ulaşıyoruz. Güneş çoktan doğdu sabah ayazı bu yorgunlukla birleşince uykuyu hatırlatıyor..

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here