Son Yılların Gözdesi PRAG

1
88
views

PragÇek Cumhuriyeti’nin başkenti aynı zamanda ülkenin en büyük şehri olma ünvanını da elinde bulunduruyor. Başkentin nüfusu 1.250.000. Bol yağmurlu ve efsunlu şehir Prague/

Geçtiğimiz günlerde ülkemizde epey konuşulan Çekya siyasi arenada kimi zaman aksiyonları ile kendinden söz ettirse de biz doğal güzelliklerine odaklanacağız bu yazımızda.

Bırakın yaşadığınız şehri dünyadan uzaklaşmaya var mısınız? O zaman Prag tam size göre, Arnavut kaldırımlı yollar, Karl Köprüsü, Kuleler, Old Town Meydanı, Saat Kulesi ve rengarenk parklar sizleri bekliyor.

Kafka’nın aşk dolu mektuplarında belki de Prag’lı olmasının da etkisi vardır, Milena’ya yazdığı o mektupların orijinallerini Prag’ta görebilirsiniz.

st.vitus katedrali pragta yapılması gerekenler prag gezilecek yerler old town square milenaya mektuplar karl köprüsü kafka eski prag meydanı

Prag’ta YAPILMASI GEREKENLER

Eğlenceli vakit geçirmek için listemize göz atabilirsiniz.

Old Town Square

Prague Eski Şehir Meydanı: Tarihte idamlara ve taç giydirme gibi etkinliklere ev sahipliği yapmış meydan, günümüzde anıtları ve büyüklü küçüklü evleri ile tam bir turist yığınağı.

Kafka’nın yaşadığı evi ve Prag Kalesini de meydanda görebilirsiniz.

Old Town meydanı Astronomik saati ile ünlü bir meydan, her saat başı toplanan kalabalık meydandaki çeşitli etkinliklere de katılıyor. Old Town Meydanında özellikle akşamları çeşitli sanatçıların canlı performansını izleyebilirsiniz, günün her saatinde sokak sanatçıları meydana renk katıyor.

St. Vitus Katedrali

Gotik akımın zirve noktası olarak adlandırılan katedral Prag bölgesindeki en heybetli katedral, Gotik tarzın zirvesi olan bina sonradan Barok akımının da etkisinde kalarak çeşitli süslemeleri kabul etmiştir.

Katedralin giriş bölümü herkese açıkken tamamını gezmek isteyenlerden bir miktar ücret isteniyor.

Dışı korkunç anlara ve efsanelere tual olan katedralin içi ise oldukça iç acıcı ferah diyebiliriz.

Katedralin yapımına 14.yy da başlanmış ve günümüzdeki halini 20.yy’da almıştır.

Kent Meydanı’nda yer alan yapı için bir kaç saat ayırmanız önemli.

st.vitus katedrali pragta yapılması gerekenler prag gezilecek yerler old town square milenaya mektuplar karl köprüsü kafka eski prag meydanı

Karl Köprüsü

Prag’a gidip de Karl Köprüsü’nde fotoğraf paylaşmayan kaldı mı?

Kral 4.Karl tarafından yaptırıldığı için bu ismi alan köprü Vltava nehri üzerine kurulmuştur. Yapımına 1357 yılında başlanan köprü 1400 yılında tamamlanmıştır. Toplam 567 metre uzunluğuna sahip köprü 10 metre genişliğindedir. Günümüzde taşıt girmesi yasak olan köprünün mimarı  Katedralin de mimarı olan Peter Parle. 

Prag Kalesi

9.yy’da yapımına başlanan kale zamanında Bohemya ve Kutsal Roma İmparatorluğu’na ev sahipliği yapmıştır.

Kale dünyanın en büyük kalelerinden bir tanesidir. Dünyanın en büyük antik kalesi olması dolayısıyla Guiness Rekorlar kitabına girmiştir.

570 metre uzunluğunda ve 130 metre genişliğindedir.

Bisiklet Turları

  • I Like eBike
  • Premier Prague Tours
  • Prague E-scooter Tours

Prag turuna renk katmak isterseniz profesyonel bisiklet turlarından randevu alabilirsiniz, rehber ile birlikte şehri gezmenin keyfi değişilmez.

Bira Tatma Etkinlikleri

  • Prague Urban Adventures
  • Good Prague Tours
  • White Umbrella Tours

Dünyanın en hareketli etkinliklerinin yapıldığı kentlerden birisi Prague siz de etkinlik takvimlerine göz atarak çılgınca zaman geçirebilirsiniz.

st.vitus katedrali pragta yapılması gerekenler prag gezilecek yerler old town square milenaya mektuplar karl köprüsü kafka eski prag meydanı

“Sevgili Bayan Milena’ya,
Size önce Prag’dan, ardından da Meran’dan yazdığım kısacık mektuplarıma kesinlikle cevap beklemiyordum…

Sıkılıyorum size böyle hitap etmekten. Bayan Milena yavan geliyor bu hitap bana. Yeni memuriyete atanmış bir katibin konuşması gibi…”

 

Bir önceki yazımız olan Üsküdar - Çengelköy Rotası (1 Gece) başlıklı makalemizde engelkoy, rotas ve uskudar hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here