Karadeniz Gezi Rehberi

5
465
views

Karadeniz gezi rehberi

Karadeniz Gezi Rehberi Ι Yıllardır kıymeti anlaşılmayan bölgelerimizden bir tanesi olan Karadeniz, son yıllarda artan Karadeniz gezi turları ile birlikte hak ettiği değere ulaşmaya başladı.Karadeniz Gezi Rehberi içerisinde bahsedeceğimiz ilk konu; Karadeniz ve Turist.

Doğa severlerin yakından takip ettiği bölge son zamanlarda epey turist çekmeyi başardı, ancak bölge adına sevindirici olan bu haber doğa severlerin hoşuna gitmiyor. Keşfedilmemiş yerlerin gizemini koruması gerektiğini savunan doğa severler ile ticari kaygı nedeniyle betonlaşmayı artıran firmalar sürekli karşı karşıya geliyor.
Karadeniz’in sadece havası değil aynı zamanda insanları da oldukça coşkulu. Bu nedenle yazımıza başlamadan önce uyarımızı yapalım Karadeniz’e gidecekseniz kesinlikle değişken hava durumları için hazırlıklı olun.

rize'de ne yenir rize ziraat çay bahçesi karadeniz turu karadeniz seyehat rehberi karadeniz seyehat karadeniz havaalanları karadeniz gezi rehberi karadeniz gezi karadeniz doğu karadeniz bölümü gezilecek yerler doğu karadeniz batum havaalanı artvin'de ne yenir
The language learning experts: Sara & Katy

“Doğu Karadeniz”

Karadeniz Gezi Rehberi‘nin oluşmasında en büyük etkiyi şüphesiz ki Doğu Karadeniz Bölümü yaptı. Yeşil ve Mavinin iç içe geçtiği bölüm, doğal güzelliklerinin yanı sıra bölgeye yapılan havaalanı gibi yatırımların artması ile birikte iş dünyası için de hareketli bir döneme girdiğimizin habercisi.

Karadeniz’e ulaşmak için bulunduğunuz bölgeden Samsun, Trabzon, Ordu-Giresun, Batum(Hopa) uçak biletlerine bakabilir ve uygun uçak biletini  seçebilirsiniz.

! Hopa’da havaalanı olmamasına rağmen Batum yerel yönetimiyle yapılan anlaşma neticesinde İstanbul’dan direkt Hopa için uçak bileti alabilirsiniz. Uçağınız Batum havaalanı’na indikten sonra servisler aracılığı ile Hopa gümrüğüne bırakılıyorsunuz.

 

rize'de ne yenir rize ziraat çay bahçesi karadeniz turu karadeniz seyehat rehberi karadeniz seyehat karadeniz havaalanları karadeniz gezi rehberi karadeniz gezi karadeniz doğu karadeniz bölümü gezilecek yerler doğu karadeniz batum havaalanı artvin'de ne yenir
Katy taking a break

Trabzon

 

Karadeniz Gezi Rehberi içerisinde yer alan, bölgenin en büyük ili olan Trabzon havaalanına iniş esnasında uçağımız epey sarsılıyor ancak güneşli bir havanın bizi beklediğini görünce seviniyoruz.

Trabzon Havaalanında Araç kiralama şirketi aracılığıyla araç kiralıyoruz ve daha önceden otel rezarvasyonu yaptırdığımız bölgeye doğru yola koyuluyoruz.

Otel kayıt işlemlerini kısa sürede halledip tekrar yola koyuluyoruz.

İlk durağımız: Ayasofya Müzesi

Ayasofya Müzesi denilince aklınıza İstanbul geldiğini biliyoruz ancak Karadeniz Gezi Rehberi içerisinde yer verdiğimiz Ayasoyfa Müzesi Trabzon’un merkezinde yer alıyor.2013 yılında tekrar ibadete açılan müze rengarenk duvar freskleri ile geçmişe yolculuk etmenizi sağlayacak. Şehrin merkezinde bulunan müze  1461 yılında Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon fethinden sonra Cami’ye çevrilmş ve vakıf statüsü kazanmış. 1.Dünya Savaşı sırasında hastene olarak kullanılan bina geç Bizans kiliselerinin güzel bir örneğidir. İlginç olan kısmı ise müzede Bizans etkilerinin yanı sıra Selçuklu etkileri ve İslam anlayışına özgü işlemeler de göze çarpmaktadır. 1 Saatlik müze gezimizin ardından Müze civarında bulunan güzel bir işletmede kuymak yiyip enerji depoluyoruz. Müzeye gelmişken bu bölgede kuymak-muhlama yemeyi unutmayın sonra pişman olursunuz.

ATATÜRK KÖŞKÜ

rize'de ne yenir rize ziraat çay bahçesi karadeniz turu karadeniz seyehat rehberi karadeniz seyehat karadeniz havaalanları karadeniz gezi rehberi karadeniz gezi karadeniz doğu karadeniz bölümü gezilecek yerler doğu karadeniz batum havaalanı artvin'de ne yenir   Atatürk Köşkü ve Müzesi yada yerli halkın söylemi ile Atatürk’ün evi ikinci durağımız oluyor.

Yapımı 13-14 yıl süren bu yapı Trabzon’a hakim bir tepe üzerine kurulmuş. 1890 yıllarının başında Rum İş adamı Kapogiannidis için yapılmaya başlanan yapı 1903 yılının ortalarında anca tamamlanabilmiş. Atatürk Köşkü adını almadan önceki adı Kapogiannidis Köşkü olarak geçiyor yazılı kaynaklarda

Yapı Art Nouveau tarzda inşa edilmiş.Akademik sanata tepki olarak doğan tarz bitki ve çiçeklerin kavisli hatlarından esinleniyor aynı zamanda Art Nouveau dilimizde yeni sanat anlamına gelmekteymiş.

Lozan Barış Antlaşması maddelerine göre zorunlu olarak göç etmeye zorlanan Kapogiannidis uzun süre bu karara karşı çıksa da Yunanistan’a dönmek zorunda kalır.

1924 ve 1930 yıllarında Trabzonu ziyaret eden Mustafa Kemal ATATÜRK köşkü beğendiğini söylemesi üzerine Trabzonlular tarafından kendisine hediye edilir. 1937 yılına kadar aralıklı olarak köşkü ziyaret eden Atatürk 1937 yılında köşkü Türk milletine armağan etmiştir.

İnsanın serveti manevi kişiliğinde olmalıdır. Mal ve mülk bana ağırlık veriyor. Bunları milletime vermekten ferahlık duyuyorum. (1937) – Mustafa Kemal Atatürk

Köşkün bulunduğu tepede hüzünlü dakikalar geçirdikten sonra çiçeklerin arasından geçerek diğer durağımıza doğru yola çıkıyoruz.

   ZiGANA VADİSİ   

 

 

Sümela Manastırı

 

Trabzon’dan Sümela Manastırı’na ulaşmamız yaklaşık olarak 1 saat sürüyor, 50 Km uzaklığa sahip olmasına rağmen kimi zaman yolların bozuk olması kimi zaman manzaranın güzelliği sizi büyülüyor ve yavaş ilerliyorsunuz.

Trabzon Maçka İlçesi Altındere mevkiinde yer alan Manastır’a ulaşmak için boyları 30 metreyi bulan ağaçlarla çevrili bir yoldan geçtik. Çoğu zaman fotoğraf çekinmeliyiz burada diye düşündük ama hepsini dönüşe erteledik. Çünkü yol epey sisli ve virajlıydı.

Milattan sonra 365-395 yılları arasında yapıldığı söylenen Manastır vadinin gizli bölgesinde ve sarp kayalıklar üzerinde bulunmaktadır.

Yıllardır onarım çalışmaları devam eden Manastır’da hediyelik eşya alabileceğiniz satıcılar da bulunuyor.

Adını o zamanlarda Mela dağından alan Manastır, Stou Mela (Mela Dağında bulunan yer) kelimelerinden türetilerek almıştır.

Neden böyle bir yere Manastır yapma gereği duymuşlar diye düşünmeden edemiyor insan. Onun da değişik efsaneleri mevcut Atina’lı Barnabas ve arkadaşı rüyalarında Hz. Meryem’in burada olduğunu görüyorlar. İkisi de farklı yerlerden yola çıkıp buraya ulaşıyor karşılaştıklarında rüyalarından birbirine bahsedip bunun bir mucize olduğuna hükmediyorlar ve Manastır yapmak için çalışmaya başlıyorlar.

Cumhuriyet’in ilk yıllarında Nüfus Mübadelesi ile birlikte içinde yaşayan keşişler ve hizmetliler Sümela’yı bırakarak memleketlerine gitmek zorunda kalmıştır.

Günümüzde insanımızın bu devasa yapıyı koruduğunu söyleyemeyiz. Bölümlerin içinde yer alan çöplerin yanı sıra, askerlik dönemlerini-aşklarını-adlarını 1600 yıllık Manastırın duvarlarına yazanları anlamak güç.

rize'de ne yenir rize ziraat çay bahçesi karadeniz turu karadeniz seyehat rehberi karadeniz seyehat karadeniz havaalanları karadeniz gezi rehberi karadeniz gezi karadeniz doğu karadeniz bölümü gezilecek yerler doğu karadeniz batum havaalanı artvin'de ne yenir

Vazelon Manastırı

Dönüş yolunda bol fotoğrafın ardından Kiremitli Köyüne geçiyoruz. MS 270-317 yılları arasında inşa edilen manastır Yahya Manastırı olarakta biliniyor. İncil’de geçen vaftizci Yahya Peygambere adanmış. Sümela Manastırından daha eski bir tarihe ev sahipliği yapan Vazelon, dağın gözü adı verilen bir mağaranın hemen önüne inşa edilmiş. Zaman zaman inşaatlarla büyüyen manastır özellikle 1800’lü yıllarda kilise ve keşiş odalarıyla günümüzdeki büyük halini almıştır. Vazelon Manastırı’na 8 kilometre yakınlıkta bulunan fresklerle süslenmiş Şapel ise ana yapıya sonradan eklenen yapılardan bir tanesi olarak biliniyor.

Çeşitli kaynaklarda Vazelon Manastırı’nın gelirleri ile Sümela Manastırı’nın yapıldığı söylenmektedir. Tarih boyunca pek çok saldırıya maruz kalan manastırın unutulmaz olaylarından biri ise MS 490 yılında yapılan saldırı sonucunda 400 civarı keşişin katledildiği söylenmektedir. Manastır sadece dini bir yapı değil aynı zamanda kültürel olarakta bölgeye hizmet etmektedir. Kaynaklarda çok sayıda el-yazması kaynağın varlığından ve dev bir kütüphaneden söz edilmektedir.

Vazelon Manastırında bulunan keşişler 1922 yapılan yılında mübadele sonucu manastırı terk etmek zorunda kalırlar.

Cennet-Cehennem ve kıyamet gününü gösteren fresklere bayıldık, umarım en kısa sürede restorasyon çalışmalarına hız verilir ve tarihe tanıklık eden bu gizemli manastır yok olmaktan kurtarılır.

UZUNGÖLrize'de ne yenir rize ziraat çay bahçesi karadeniz turu karadeniz seyehat rehberi karadeniz seyehat karadeniz havaalanları karadeniz gezi rehberi karadeniz gezi karadeniz doğu karadeniz bölümü gezilecek yerler doğu karadeniz batum havaalanı artvin'de ne yenir

 

 

Uzungöl yıllar önce tek başına ziyaret ettiğim yerlerden bir tanesiydi. Yolları hariç neredeyse tamamen değişmiş ve yok olmuş Uzungöl’ü görünce daha doğrusu göremeyince büyük hayal kırıklığına uğradık. Eskiden gölün alt tarafında ve üst tarafında birkaç işletme varken şu anda belkide yüzlerce işletme sizi karşılıyor işin garip tarafı ise gölün suyu çok azalmış ve ölü su haline gelmiş.

Gölün kenarında önceden sadece yürüyüş yapanları ve bisiklet sürenleri görürdünüz. Çay içmeye oturduğunuzda suyun sesini dinler temiz hava solurdunuz. Bu gidişimde ne yazıkki bunların hiç biri olmadı bizde Uzungöl’e tepeden bakan bir yerler bulup bişeyler atıştırdık fazla durmadan uzaklaştık.

Trabzon’da gezilecek yerlerin ilk sıralarında yer alan Uzungöl önümüzdeki yıllarda bu listeden düşeceğe benziyor.

Uzungöl yerine Sera Gölü tercih edilebilir, hem merkeze yakın hem de fiyatlar daha düşük.

Hava kararmak üzere Uzungöl’ü terkedip Trabzon’daki kalacağımız otele doğru yol alıyoruz. Gönül Uzungöl’de konaklamayı isterdi ancak seçtiğimiz tarihlerde otel rezervasyon siteleri Uzungöl’de boş yer olmadığını söylüyordu. Ne diyelim Allahtan Uzungöl’den ayarlamamışız yoksa çok üzülürdük. Karadeniz Gezi Rehberi yazımızda yer alan içerikleri özenle seçmeye çalıştık, yıllar önce Karadeniz Gezi Rehberi listesinde ilk sıralarda yer alan bazı yerler ne yazık ki bizi hüsrana uğrattı.

Rize

 

 

2.Gün Rotamız Rize ile başlıyor,  Ardeşen’den sonra yönümüzü Kaçkar’lara çeviriyoruz. Fırtına Deresi’nin yanıbaşında seyreden yolculuğumuz Çamlıhemşin’e kadar pek çok kesintiye uğruyor.

Fırtına Deresi üzerinden yer alan taş köprüler bizi büyülüyor. Vaktimiz olsaydı Fırtına Deresi’nde yapılan rafting turuna da katılacaktık ancak biz manzara eşliğinde çayla yetiniyoruz.

2000 çeşitten fazla bitkiye ev sahipliği yapan Kaçkar Dağları Milli Parkı adeta görsel bir şölen sunuyor.

Kaçkar Dağları Milli Parkı girişinde yer alan Zilkale bütün heybetiyle karşılıyor bizi. Bol oksijen depoladıktan sonra yola koyuluyoruz.

PALOVİT ŞELALESİ

rize'de ne yenir rize ziraat çay bahçesi karadeniz turu karadeniz seyehat rehberi karadeniz seyehat karadeniz havaalanları karadeniz gezi rehberi karadeniz gezi karadeniz doğu karadeniz bölümü gezilecek yerler doğu karadeniz batum havaalanı artvin'de ne yenir
Palovit Şelalesi

Rize’de en çoskulu akan şelalelerden yalnızca birisi Palovit Şelalesi. Yaklaşık 15 metre yüksekliğe sahip. Zilkale’den sonra dar yollardan geçerek ulaşılan Şelale çoğu zaman ziyaretçi akınına uğruyor. Özellikle tatil günleri oluşan kalabalık huzuru biraz da olsa kaçırıyor. Fırsatınız varsa hafta içi bir gün ziyaret etmeniz önerilir.

Kampçılara güzel bir haberimiz var, Palovit Şelalesi yolunda kayın ve çam ağaçlarının hemen yanı başında güzel bir kamp alanı var.

POKUT YAYLASI

 

Çamlıhemşin’den ayrılan yoldan 20 km boyunca sarp kayalıkların arasından yaylaya ulaşım mümkün, biz gittiğimizde havalar sıcak olmasına rağmen kimi yerlerde karlar hala erimemişti.20 km’lik yolu 1 saat 20 dakikada tamamladığımızı da söyleyelim

Kaçkar’ların terası diyebileceğimiz yaylaya ulaşımda telefonlarınız çoğu zaman çekmiyor. Bölgeye gitmeden önce çevrimdışı navigasyon indirmenizde fayda var.

2100 metre yüksekliğe sahip yayladan açık havada Tatar Dağları ve karşıdaki Altıparmak ve Kemerli zirveleri net bir biçimde görünüyor.

Asırlık yayla evlerinin bulunduğu yayla çoğu zaman sürprizli hava şartları ile gülümsetiyor.

Taşlardan yapılan ocaklar, seyirlik teraslar ve sac çatılarıyla bölgeye özgü onlarca ev var.

Bu gece konaklayacağımız yer Pokut Yaylası’nda bir dağ evi.

Gitmişken yöresel peynirleri tatmayı, Laz Böreği yemeyi unutmayın.

 

AYDER YAYLASI

 

 

Karadeniz’den 1400 metre yüksekte bulunan yayla kayın ve ladin ağaçlarıyla kaplı. Eskiden yer alan Ayder Hamamı ise güzelliğini kaybetmek üzere.

Turistlerin uğrak yerlerinden birisi olan Ayder aynı zamanda balı ile meşhur.

Turistik tesis sayısında %100 artış olmuş Ayder’de. Bu nedenle biz daha temiz havalar için Ayder’de fazla durmayıp Kavrun Yaylasına doğru yola çıkıyoruz.

rize'de ne yenir rize ziraat çay bahçesi karadeniz turu karadeniz seyehat rehberi karadeniz seyehat karadeniz havaalanları karadeniz gezi rehberi karadeniz gezi karadeniz doğu karadeniz bölümü gezilecek yerler doğu karadeniz batum havaalanı artvin'de ne yenir
Kaçkar Dağları Milli Parkı

KAVRUN YAYLASI

 

 

2350 rakıma sahip olan yaylaya ulaşım oldukça zor. Kimi yerde yolun Kçakarlardan gelen seller ile göçtüğünü söylemek mümkün. Biz kiralıdığımız arabayı orada bırakıp Ayder’den minibüslerle çıktık Yukarı Kavrun yaylasına.

3 yayla arasında en yükseği olan yayla Kaçkar Dağları Milli Parkı içerisinde onlarca yayladan bir tanesi.

Kavrun’a ulaştığımızda işletmelerin azlığı ve bir kaç kampçının varlığı bizi mutlu etti.

Çay içip yemek yiyebileceğiniz küçük bir işletmenin yanı sıra kampçılarla sohbet etme fırsatı bulduk.

Extreme  Sporcuların ve spor derneklerinin gizli sığınaklarından biri olan Kavrun temiz havası ve sessizliğiyle bizden 10 puan almayı başardı.

Ancak üşütüp hasta olmanız işten bile değil, o nedenle özellikle Kavrun’a çıkarken kışlıkları hazır edin.

  Rize’de NE YeNİR?

 

 

Rize Ziraat Çay Bahçesi

 

Rize merkezde bulunan çay bahçesi için 1 saat ayırabilirsiniz. Yeşillikler arasında çay içmenin yanı sıra marketlerde satılmayan onlarca çeşit çayı bir arada görebilirsiniz. Aynı zamanda hediyelik çay almak isterseniz Ziraat ÇAy Bahçesi’nin fiyatları oldukça uygun.

Dağmaran

 

 

Çayımızı içtikten sonra yavaş yavaş acıktığımızı fark ettik, önce Karadeniz’e gelmişken şehir merkezinde döner yemenin mantıklı olacağını düşünsekte yan masalarda oturanların önerisi ile Dağmaran’a doğru yola koyulduk.Ziraat çay bahçesinden  yaklaşık 4-6 KM uzaklıkta bulunan Dağsu mevkiindeki Dağmaran Restaurant’a doğru yola çıktık. Yol üzerinde Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Merkezi adında Kale benzeri bir yapı var görürseniz şaşırmayın. Belki’de devletin en güzel manzaralı binası(eğitim merkezi) burası olabilir 🙂

Dağmaran hem Rize’yi hem de çeşitli dağ köylerini yukarıdan gördüğü için eşsiz bir manzaraya sahip, 2 bölümden oluşan restaurant çoğu ilde hizmet veren sosyal tesisler kapasitesiyle çalışıyor.

Saç kavurma yemeniz önerilir.

RİZE KALESİ

 

 

Kale 4 bölümden oluşuyor. Gittiğimizde tadilat çalışması vardı bazı bölgelerinde.

Kalenin ilk bölümleri I. Justinianus döneminde 527-565 yılları arasında yapılmış bazı bölümleri ise ilk bölümden yaklaşık 600 yıl sonra yapılmış.

Şehri farklı bir açıdan görmek için tercih edilebilir.

ARTVİN

 

 

Karadeniz Gezi Rehberi içerisinde yer alan son ilimiz Artvin. Arhavi ve Hopa ilçeleri sahil kenarında olan il güzelliklerini genelde iç kısımlara saklamış diyebiliriz. Artvine geçtiğimiz gün Boğa Güreşi Şenlikleri’nin olduğunu öğreniyoruz o nedenle ilk iş olarak Kafkasör Yaylası’na doğru yol alıyoruz.

Kafkasör Yaylası

 

 

Artvin şehir merkezinden 10 KM uzaklıkta bulunan yayla 1300 metre yüksekliğe sahip. Artvin Belediye’si tarafından yaptırılan bungalovlar konaklamanız için yeterli

Her yıl Haziran Ayının son haftası gibi 3 gün sürecek boğa güreşi şenliklerine denk gelmiş olmak ise çok sevindirici.

Acısu adı verilen şifalı su yaylanın hemen yanı başında, gitmişken bu soğuk suyun tadına bakmanız önerilir.

Boğa Güreşi Şenliklerine denk geldiyseniz ve korkunuz varsa arenaya inmek yerine çadırınızın önünden veya bungalovlardan alanı izlemeniz mümkün.

Borça Karagöl & Şavşat Karagöl

Artvin’de bilinen iki tane Karagöl var bunlardan birisi Borçka ilçesinde diğeri ise Şavşat ilçesinde.

Doğal göllerin ormanla uyumu mükemmel, Borçka Karagöl’e ulaşmak Şavşat Karagöl’e ulaşmaktan daha kolay.

İkisinde de konaklamak için yerler mevcut ama sınırlı sayıda. Özellikle Borça Karagöl’de yer bulabilirseniz kamp yapmanız önerilir.

ATATEPE

 

 

Merkezden devasa görüntüsüyle ilgimizi çeken Atatürk heykeli oraya gitmemiz için bizi çağırıyor gibiydi. Artvin merkezden 5 dakika uzaklıkta bulunan Atatepe yanına gittiğinizde insanın göğsünü kapartan hislerle dolmasını sağlıyor.

Heykel 22 metre yükseliğe sahip bu özelliğiyle ülkemizdeki en büyük heykellerden birisi diyebiliriz. Özellikle bulunduğu yer itibariyle Türkiye’de tek denilebilir.

Çifte Köprü

 

 

Artvin Arhavi ilçesinde yer alan köprülerin 1700’lü yıllarda yapıldığı tahmin edilmektedir.

Köprülerin ikisi de birbirine benzemektedir. Tek gözden oluşan köprüler eğimleri ile müthiş bir güzellik sunmaktalar.

MENÇUNA

 

 

Çifte Köprüler’den sonra yürüyerek de ulaşabileceğiniz bir bölge mençuna. Aynı zamanda içerisinde ilerledikçe çok güzel bir şelale ile karşılaşıyorsunuz.

Yolun büyük kısmı asfalt, asfalttan ayrılmadan yanınıza orada bulunan işletmeden su almayı unutmayın.

Yukarılara çıktıkça arı kovanlarının arttığını fark edeceksiniz arı kovanları özellikle ayılardan korumak için koruma altına alınmış, şelaleye çıkan bazı kişilerin arıları rahatsız ettiğini görmek epey üzücü.

 Artvin’de NE YeNİR?

 

 

Artvin merkezde bulunan onlarca et restoranından istediğinizi seçebilirsiniz. Ancak öğleden sonraları genelde cağ kebabı veya et dönerin çoğu işletmede bittiğini söylemek mümkün.

Yediğimiz cag kebabının Erzurum’dan bile iyi yapıldığını düşünmeden edemedik.

Karadeniz Gezi Rehberi sürekli kendini güncelleyecektir.

Son söz olarak- Yeşilliğin sonsuzluğu, pamuk şeker tarlaları, temiz hava, soğuk sular, yaylalar ve tarihi yapıları ile Doğu Karadeniz ziyaretçilerini hayalimizdeki dünyaya taşıyor.

Karadeniz Gezi Rehberi‘nden sonra; Karadeniz’in İncisi Batum yazımızı okumanız da tavsiye edilir.

Bir önceki yazımız olan israil Gezisi & israil Turu, Gezilecek Yerler ve Şaşırtan gerçekler başlıklı makalemizde ekler, gezilecek ve gezisi hakkında bilgiler verilmektedir.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here