İsviçre Köyleri

1
210
views

Huzurun uç noktası, Alp’lerin masalsı diyarı, gerçeküstü bir güzellik; İsviçre Köyleri ‘ ni inceliyoruz. İsviçre’yi gerçekten gezmek istiyorsanız şehir merkezlerinden hızlıca uzaklaşıp İsviçre Köylerine doğru yolculuğa başlamalısınız.🇨🇭🇨🇭🇨🇭

İsviçre Turu’nda doğal manzara ve şehir hayatını iç içe görmek bizim için çok şaşırtıcı olmuştu. Düşünsenize Şirinevler’den İşe gitmek için trenle vadilerin arasından gidiyorsunuz 🙂

isviçre köyleri

Doğal dağ evleri, sınırsız çayırlar, araba görmeyeceğiniz yerleşim yerleri,geleneksel törenler eşşiz ve büyüleyici bir deneyim sunuyor. Kesinlikle ziyeret etmeniz gereken İsviçre Köyleri

 1. Iseltwald
 2. Grindelwald
 3. Appenzell
 4. Lauterbrunnen
 5. Gruyères
 6. Wengen
 7. Mürren
 8. Kandersteg
 9. Brienz
 10. Saint-Saphorin
 11. Meiringen
 12. Beatenberg
 13. Gstaad

Iseltwald ve Giessbach Şelaleleri

Iseltwald, Brienz Gölü yanıbaşında küçüçük bir köy. Iseltwald köyüne Interlaken Ost tren istasyonundan(Interlaken Ost railway station) 20 dakikalık bir yolculuk ile ulaşılabilir. Bu Rota aynı zamanda  mavi Brienz Gölü’nün nefes kesen manzaralarını da olabildiğince cömert bir şekilde sunmaktadır.

Iseltwald köyü çok sayıda çikolata renkli dağ evine sahip ve büyük dağların eteklerinde yer almaktadır. Çiçeklerle süslenmiş dağ evlerinin parlak renkli kapıları ve pencereleri, bir masaldan çıkmış gibi gözüküyor. Masallar diyarı Iseltwald 🙂 😂

Köyün ilginç sokaklarında biraz zaman geçirdikten sonra Brienz Gölü’nde bir tekne kiraladık. Iseltwald köyünden Brienz köyüne giden tekne, Giessbach See füniküler istasyonunda durmaktadır. Ziyaretinizi Iseltwald’ta muhteşem Giessbach Şelaleleri’ni gezerek kolayca birleştirebilirsiniz.

İsviçre'deki En Güzel Köyler

Füniküler sizi zirveye götürür. Bu zirveden Şelaleye çıkabilir ya da gölün ve otelin terasındaki şelalelerin manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Iseltwald köyü, İsviçre’nin Kültürel Miras Alanları’ndan  bir parçası olup, İsviçre’deki Interlaken seyahatiniz için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir köydür.

Bölgede bir kaç gün kalmak isterseniz bu otellere yada Apart’lara göz atabilirsiniz.

(Şimdiden uyaralım otel fiyatları ülkemize göre epey tuzlu)
 • Hotel Chalet du Lac
 • Apartments Iseltwald
 • Hotel Strandhotel
 • Huebeli 60
 • A luxurious apartment in a swiss chalet

Otelimizin eşşiz manzarasını ve eşsiz kahvaltısını şimdiden çok özledim. İsviçre köylerinde yaşam zorlu koşullara rağmen oldukça etkileyici.

Grindelwald

Heidi çizgi filmi sayesinde İsviçre köylerini hepimiz biliyoruz. İnekleri, Alpleri, manzarası derken epeyce tanıtım yapmış aslında Heidi bize.

İnterlaken kasabasından 5 dakika uzaklıkta olan köy aynı zamanda İsviçre’nin kayak merkezi. Günlerce süren festivallere ev sahipliği yapan köy binlerce kişiyi ağırlamasına rağmen köy özelliklerini kaybetmiyor.

Trenle her yere sloganıyla yola çıkan İsviçre yönetimi kayak yapılan alana kadar sizleri ulaştırabiliyor. Kimi yerlerde 50 derece eğimle hareket ettiğiniz yolculuk adeta bir görsel şölen olma özelliğini de bünyesinde barındırıyor.

İsviçre'deki En Güzel Köyler - Grindelwald First Switzerland

Grindelwald’daki en önemli ilgi alanlarından biri Grindelwald-First’in zirvesidir . İlk zirveye giden bir gondol gezintiye çıkın ve çevredeki dağların ve vadilerin şaşırtıcı bir şekilde düştüğü manzaraları görmek için First Cliff Walk’ta heyecanlı bir yürüyüş yapın.

Appenzell Geleneksel Köyü

Appenzell Köyü, Alp dağlarının eteklerinde bulunan büyüleyici ve tarihi köy . Appenzell köyü rengarenk evlerin adresi. Binlerce turist İsviçre köylerinde renkli yaşamı görmek için Appenzell’i ziyaret ediyor.Evlerin çoğu  köyün ana caddesi Hauptgasse’de yer almakta. Yerel el sanatları, peynir ve çikolata satan kafeler, restoranlar ve dükkanlar bu evleri ve binaları ticaret merkezi olarak kullanıyor. Geleneksel Appenzell köyü, Zürih’ten 2 saat uzaklıktadır. Her gün onlarca tren seferi Zürih ve Appenzell arasında mekik dokumaktadır.

Dar sokaklarda gökyüzüne bakarak dolaşabilir, açık havada  çay-kahve-yemek keyfi yapabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz kahve keyfine geçmeden önce peynir tabaklarını güzel bir şarap eşliğinde mideye indirmeniz.

Appenzell Köyü İsviçre’nin kültürünü görmek için harika bir yer. Geçit törenleri, folklor ekipleri, ineklerin organizasyonlarda yer alması harika zamanlar geçirmenizi sağlayacak.İsviçre Köyleri içerisinde en çok festivale ev sahipliği yaptığı söylenen Appenzell’de açık havada demokratik meclislerin düzenlendiğini de görebilirsiniz.

Appenzell köyünün kültürel mirasına tanıklık etmenin en iyi yolu Müze Appenzell’i ziyaret etmektir. Hauptgasse’nin ana caddesindeki müze, geleneksel kostümler, halk sanat eserleri ve yerel gelenekler hakkında birçok bilgi içeren tablolardan oluşan ilginç bir koleksiyon sergiliyor.

Appenzell Köyü’nde kalmak istiyorsanız bir kaç otel tavsiyemiz var:

 • Hotel Appenzell
 • Romantik Hotel Säntis
 • Hotel Löwen
 • Hotel Hecht Appenzell
 • Guesthouse Forrenhüsli

Appenzell’den yaklaşık 10 dakikalık bir yolculuk ile Ebenalp’e ulaşabilirsiniz.

Wasserauen’den Ebenalp’e 7 dakikalık bir teleferik yolculuğu ardından 10 dakikalık yürüme mesafesinde. Wildkirchli’nin tarihi mağaralarına ulaşmak isterseniz 15 dakikalık bir tırmanış yapmanız gerekebilir.

İsviçre'de En Güzel Köyler -Ebenalp Wildkirchli Mağaraları İsviçre

Wildkirchli, 40.000 yıl önce Neandertallerin yaşadığı söylenen 3 tarihi mağaradan oluşur. Küçük bir şapelin de varlığını sürdürdüğü Wildkirchli de görmeniz gereken efsane yerlerden birisi de Wildkirchli the Aescher Konukevi Dağ Restoranı’dır. Ebenalp bölgede trekking rotolarının başlangıç noktasıdır.

İsviçre Köyleri

Lauterbrunnen

Lauterbrunnen, dağ evleri ile süslenmiş bir Alp köyüdür. Lauterbrunnen, Interlaken Ost istasyonuna sadece 20 dakikalık tren yolculuğu mesafesindedir .
Köy, Lauterbrunnen Vadisi’nde yer almakta ve “72 Şelaleleri Vadisi” olarak bilinmektedir. Vadinin ucu sarp kayalıklarından aşağı akan 72 şelale ile noktalanmıştır. Lauterbrunnen tren istasyonuna yaklaşık 10 dakikalık yürüme mesafesinde, köydeki dağlık araziyi oluşturan basamaklı Staubbach Şelalesi de yer almaktadır.

İsviçre'deki En Güzel Köyler

Ayrıca Lauterbrunnen’de, tren istasyonundan yaklaşık 7-10 dakikalık otobüs yolculuğu olan Trummelbach Şelaleleri’ni ziyaret etmelisiniz. Trummelbach Şelaleleri Avrupa’nın en büyük yeraltı şelalesidir. Ahşap köprüler, tüneller ve çeşitli platformlar aracığılı ile yürüyebilir ve kayaların arasından geçen kükreyen düşmeleri deneyimleyebilirsiniz.

Ortaçağ Köyü Gruyeres

İsviçre Köyleri’nden Ortaçağ köyü Gruyeres, Gruyeres köyü ziyareti ve Cenevre’den hareketli popüler günlük gezilerden biridir. Köyün meydanı arnavut kaldırımları ile sarılmıştır aynı zamanda çoğu ortaçağdan kalma güzel binalarla çevrilidir. Binaların balkonlarının ve pencerelerinin rengarenk çiçeklerle bezenmesi içinizi ferahlatıyor.  Muhteşem dekoruyla köye selam veren ortaçağ döneminden kalma Gruyeres Kalesini kesinlikle ziyaret etmelisiniz.  İsviçre köyleri içerisinde tarihle yoğrulmuş bir köy derseler kesinlikle Kalenin turu, Gruyeres’in tarihi boyunca size eşlik eder ve terasından aşağıdaki yemyeşil vadilerin nefes kesen manzaralarını sunar.

 

Ayrıca Gruyeres Köyü’nde HR Giger Müzesi ve Tibet Müzesi bulunduğunda da ziyaret etmelisiniz. HR Giger Müzesi, popüler İsviçreli sanatçı Hans Ruedi Giger’in kalıcı eserlerinin kalıcı bir koleksiyonunu sergilerken, Tibet Müzesi 300’den fazla Budist heykel ve tablodan oluşan harika bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor.

Gruyeres’in diğer önemli ilgi alanları ise , kakao çekirdeklerinden nihai ürün çikolatalarına kadar çikolata yapım sürecinden geçebileceğiniz ve turun sonunda lezzetli çikolataların tadına varabileceğiniz Cailler Chocolate Factory’dir . Diğer Gruyeres cazibe ziyaret gerekir Gruyeres Peynir Fabrikası . Fabrika turuna çıkın ve peynir yapım sürecini öğrenin, Gruyeres peynirinden ücretsiz örnekler alın ve fabrika restoranında lezzetli Gruyeres Peynir spesiyalitelerinin tadını çıkarın.

Gruyeres Köyü’nde kalmayı planlıyorsanız, orta çağ köyünün ana meydanında bulunan Hotel de Ville Gruyeres ve Hotel De Gruyeres’i kontrol edin.

İsviçre Köyleri-2 ile karşınızda olacağız.

Kastro- Çamlıköy adlı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bir önceki yazımız olan Kastro- Çamlıköy Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde çamlıköy, çamlıköy gezi rehberi ve çamlıköy gezisi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here