İsviçre Başkenti & Ülke hakkında İlginç Bilgiler

0
22
views

İsviçre Başkenti

26 kantondan oluşan ülkenin başkenti Bern‘dir. Bern Kantonunun ve otoritenin de merkezi olan Bern’in nüfusu 2018 yılı itibariyle 135.000’dir. İsviçre Başkenti Bern’i gezdik.

Ülkenin coğrafi olarakta hemen hemen ortasında yer alan Bern İsviçre Başkenti olmaya stratejik olarakta en uygun kentmiş.

İsviçre Başkenti aynı zamanda ülkede yer alan demir ağlarının da merkezi konumundadır. 3007 km uzunluğunda demiryolu ağı bulunan ülkenin her köşesinden  Bern‘e ulaşmak mümkün.

Unesco tarafından korumaya alınmış nadir başkentlerden birisidir.

İsviçre’yi Gezmek için En uygun Zaman ne zaman?

Şehrin en güzel yerlerinin doğal hayatı koruma adına hayvanlara ayrıldığı bu şirin şehri gezmek için en uygun zaman Ağustos ayı olarak biliniyor. Ağustos ayından önce çok yağmurlu olan İsviçre Başkenti Ağustos ayından sonra aşırı derecede soğuklar yüzünden canınızı sıkabilir.

Yaşanabilir şehirler listemizde ilk sıralarda yer almayı başaran Bern özellikle Avrupa’lı turistlerin çokca tercih ettiği merkezlerden birisi.

  • Gürültüsüz toplum
  • Sakin yaşam
  • Tertemiz çevre
  • Yüksek refah seviyesi
  • Adaletli gelir dağılımı

Tüm pozitif özellikleri bünyesinde barındıran İsviçre’nin neredeyse tek dezavantajı soğuk.

Ülke yüksek ceza tutarları ile gündeme gelmeyi başarıyor. Bizce ülkenin refah seviyesinin bu denli yüksek olmasının nedenlerinden birisi de yüksek cezalar.

Bizler için oldukça ilgi çekici olan İsviçre, dağları hatta Alp’leri ile meşhurdur.

Dağların aralarında yer alan göller çoğu zaman o bölgede konuşlanan şehirlere de isimlerini vermişlerdir.

İstatistiki bilgiler ile şaşırtmayı başaran ülke ilginç ve gülümseten haberlere de konu olmakta. Gündem bulamadıkları için meclisin açılmaması, haberler diye bir olgunun olmaması, ölümlü son otobüs kazasının üzerinden 30 yıldan fazla süre geçmesi gibi ilginç konularda guinness rekorlar kitabına girmeyi başarmıştır.

Gerçekten En yaşanabilir şehir olabilir mi?

NY Times anketine göre Dünyanın en yaşanabilir şehri çıkan Bern sakinlik ve huzur arayanların keşfetmesi gereken yerlerden birisi. Emekliler için harika bir yaşam alanı olabilecek ülke gençler ve heyecan arayanlar için sıkıcı gelebilir.

Göçmen de olsa ülkede yer alan hemen hemen 4-5 aileden birisi milyoner. Ülkenin doğal güzellikleri yanı sıra insanlarının yardımsever ve sakin olması kentlerin ve köylerin yaşanabilirliğini artırıyor.

İsviçre köyleri yazımızda bahsettiğimiz köylerin yerleşim yerleri genellikle İsviçre Başkenti Bern ile bağıntılı.

Bir önceki yazımız olan İsviçre Köyleri başlıklı makalemizde koyleri hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here