İlk kez Kamp Yapacaklara Tavsiyeler

0
557
views

Kampçılığa başlangıç rehberi-1

 

 

 

İlk kez Kamp Yapacaklara Tavsiyeler

 1-  Yol durumuna ve alternatif yollara göz atın.

Kamp alanları genellikle şehirden uzak alanlarda bulunur, doğa ile baş başa kalmanın zorlukları daha yoldayken başlar. Bazı yerlerde yol çalışması veya ağaçlardan dolayı kapanmış yollar ile karşılaşabilirsiniz bu nedenle gideceğiniz yerin rotasına, alternatif yolları da gözünüze kestirin. İmkanınız varsa bölge haritasını edinin veya çıktı olarak alın.

yapacaklara tavsiyeler

 2-  Telefonunuzun çekmeyeceğini düşünerek plan yapın.

yapacaklara tavsiyeler   Kamp kurulacak yere varmadan önce ne kadar araştırma yapsanız da telefonunuz çekmeyeceğini düşünerek hareket etmekte fayda var. Bazı operatörlerde merkezi yerlerden uzaklaştıkça sıkıntı oluşmaya başlıyor. Kamp ve doğa severlerin vazgeçilmez harita uygulaması telefonunuzda bulunsun.

Maps.me (https://maps.me/api/ )

” Tecrübe, okulların en gelişmişidir, o okulda, aptallar bile bir şeyler öğrenirler. ”

Benjamin Franklin

 3-   Yanınızda tecrübeli birini götürün.

Tecrübe en zor kazanılan şeylerden birisi, özellikle doğada tecrübe kimi zaman hayat kurtarır. Kamp olaylarına yeni yeni merak salmaya başladıysanız tecrübeli bir arkadaşınız, hayallerinizin çok daha keyifli gerçekleşmesini sağlar. Hep aynı kişiler yerine farklı gruplar veya kişilerin tecrübelerinden faydalanmak kısa sürede amatör düzeyi geçmenizi sağlar.

yapacaklara tavsiyeler
Katy taking a break v İlk kez Kamp Yapacaklara Tavsiyeler

4  Ücretli ve etrafı çevrili alanları tercih edin
Kampcılığın doğasında özgürlük olsa da siz ilk kamplarınızda işletme olan yerleri tercih edin, ilk zamanlarda güvenlik problemini kolay aşmasınızı ve olaylara adaptasyonunuzu artırır.

Biz tabiatı örnek alırsak asla yanılmayız.

Genellikle kamp ruhuna aykırı bulunsa da Ülkemizde bilinen pek çok kamp alanı ne yazık ki işletmelerin elindedir.

 5-  Malzeme listesi oluşturun ve kontrol edin.

Yüzlerce malzemeyle uğraşmak hataları da beraberinde getirir, kamp yerine giderken almayı en çok unuttuğumuz şeylerin başında demlik geliyor. Sizler de mağdur olmamak için bir checklist oluşturun.

Örnek bir kontrol listesini ilerleyen zamanlarda sitemizde bulabilirsiniz.

6-  Her ihtimale karşı yedek kıyafetler bulundurun.
Kampta doğa ile başbaşa kalacağınzı için her ihtimali düşünmek zorundasınız, yapacaklara tavsiyeler   Doğanın ön görülemez olması çoğu zaman işinizi zorlaştırır. Bunun yanı sıra ani hava değişikliklerine uygun kıyafetler bulundurmanız kampınızın daha rahat geçmesini sağlar. Kamp alanlarına giderken uzun zamandır giymediğiniz kıyafetleri tercih etmeniz aksi bir durumda üzüntünüzü hafifletir.

7Yatağınızın rahatlığını bulamayacağınızı unutmayın.
Fotoğraflarda güzel göründüğünün farkındayız ama bu dünyaya adım atmaya karar verdiyseniz rahatlıktan feragat edeceğinizi unutmayın. Rahatlık konusunda beklentinizi ne kadar düşürürseniz o kadar iyi.

 8-   Yanınızda pusula  bulundurun.

Piyasada pusula mı kaldı telefonda uygulaması var bunun dediğinizi biliyoruz ama önemli yapacaklara tavsiyeler   kurallardan birisini unutuyorsunuz teknolojiye güvenerek iş yapmıyoruz.

Kamp alanında kaybolmasanız bile gezinti esnasında çadırı bulamamanız işten bile değil. Pusula çoğu zaman yolunuzu bulmanızı ve tahminde bulunmanızı kolaylaştırır.
Kampcıların vazgeçilmez markası Quechua pusula ile birlikte kullanılan düdük ve mercek barındıran inovatif bir ürün ortaya koymuş. En yakın Decahtlon mağazasından veya internet sitelerinden 11 lira gibi bir ücrete sipariş edebilirsiniz.

 9-  Gitmeden önce yorumlara bakın.

Gideceğeniz kamp alanı bilindik bir yer olsun, ilk kampınızda  Kolomb olmaya kalkmayın. İnternette kamp alanları ile ilgili detaylı bilgiler bulmak oldukça zor. O nedenle Tripadvisor gibi mekan yorumlatan sistemleri de kullanmanızda fayda var. Sizi en iyi bir kampçı anlar o nedenle gezginlerin sitelerine ve kamp yaptıkları alanları belli bir süre mercek altına alın.
.

yapacaklara tavsiyeler
Sara hard at work

 10-  Aracınızın kontrolünü yaptırın.

Aracınız yoksa bu maddeyi es geçebilirsiniz.

Aracınız varsa mutlaka bakımlarını yaptırın. Yedek teker(stepne) ve kriko gibi hayati önem taşıyan malzemeler ile yangın tüpü, ilk yardım çantası gibi ekstraları yanınızda bulundurun. Lastik basınçlarını, yağ ayarını ve su düzeyini kontrol edin. Soğuk havalarda kamp yapmak isterseniz antifriz ölçümü de yaptırmayı unutmayın. Son olarak aracınızda halat, akü bağlantı kabloları bulundurmanızda fayda var.

 11-   İlk Kamp için aracınızdan fazla uzaklaşmayacağınız alanları tercih edin.

Kimi kamp alanlarına ulaşmak için aracınızdan epey uzaklaşmanız gerekiyor. Böyle durumlarda götürdüğünüz her malzeme taşıma esnasında epey zorluk çıkarıyor. Araba ile uzaklığınız kimi yerlerde 2-3 km -%15 eğim’i bulabiliyor. Yorumlara bakarken yükseklik haritalarına da göz atmak araç park alanlarını sorgulamak; yorulmadan- keyifle kamp hayatına başlamanızı sağlar.

“Doğa, zorluklardan hoşlanmaz.

(Spinoza)

 12- Mümkünse sadece 1 günlük değil 2 günlük plan yapın.

Yapılan en büyük hatalardan birisi kamp sürelerini kısa planlamak. Her ihtimale karşı +1yapacaklara tavsiyeler   gün olarak plan yapmanız yararınıza olacaktır. Çoğu zaman 1 günde yol yorgunluğunu atamadan geri dönmek zorunda kalırsınız. Aynı çevrede 2 gün ve üzeri kamplar idealdir. +1 gün kimi zaman aç kalmanızı önlerken kimi zaman hiç dönmek istemediğiniz halde yemeğiniz olmadığı için dönmek zorunda kalma gibi durumları savuşturur.

Bir dili akıcı bir şekilde öğrenmek için kesin bir yöntem yoktur.

 13-   Gideceğiniz işletmeyi gitmeden aramak faydalı olabilir.
Gideceğiniz alana karar verdiyseniz gitmeden önce işletmeyi arayıp teyit edin. Bazı durumlarda doluluk-etkinlik gibi sıkıntılar çıkabiliyor.

 14-   Etrafı kirli bulsanız bile siz kirletmeyin.
Ülkemizde en büyük sıkıntılardan birisi çevre kirliliği üstelik bunu kendi ellerimizle yapıyoruz. Çevre bilincini oluşturmak biz doğa severlere düşüyor, kampa ulaştığınız anda çöp poşetlerinizi sabitleyin ve gruptaki herkesin çöpü bilmesini sağlayın.

 15Markalara takılmayın.
Kamp ve doğa hayranlarının yanılgılarından bir tanesi de marka takıntısı, dünyada ün yapmış firmaların ürünleri ülkemizde neredeyse asgari ücrete eş değer. Decahtlon bu işin üstesinden çok iyi geliyor. Markalara takılmak yerine işlevlerine ve kaliteye odaklanın.

 

yapacaklara tavsiyeler

 İlk kez Kamp Yapacaklara Tavsiyeler

16-  Çok sıcak ve çok soğuk günleri tercih etmeyin.
İlk kamp için yaz başlangıcı ve bahar ayları idealdir, ilk kez kamp yapacaklara tavsiyelerden belki de en önemlilerinden birisi hava durumu. Aşırı havalardan uzak durun. Çok sıcak veya aşırı soğuk kamp hayatınızın başlamadan bitmesine sebep olan anılar bırakabilir.

 17-  Eşyaların hafifliği hayati öneme sahip.
Kamp alanında rahat hareket etmeniz için hafif ve ter emici ürünler kullanmakta yarar var. Ürünlerinin genelde pamuklu ve hava alabilir olmasına dikkat edin.

 18-   Kamp alanına varınca diğer ekiplerle iletişime geçin.

Kamp alanına gruplar halinde gitseniz bile ulaştığınız anda aileden ve kamp alanında bulumayan arkadaşlardan birilerine haber verin, mümkünse konum atın.

Olası bir aksilikte ekiplerin ve merak edenlerin işini kolaylaştırıyoruz 🙂

 19-  Gece olmadan çadırınızı kurun.

Yorgunluğu atlattıktan sonra ilk işiniz iyi bir çadır yeri bulmak ve onu kurmak olsun, güneşin doğuş yönünü ve ışınları pusula yardımıyla kestirebilirsiniz.

 20-  Tuvaletin yerini öğrenin.

Kamp alanına ulaştığınız anda tuvaletin ve çıkışların yerini öğrenin.


21- 
 Acil durumlarda toplanma yeri belirleyin.

İlk kez Kamp Yapacaklara Tavsiyeler yazımızda geldik son maddeye.

Grup halinde kamplarda genellikle kaybolma olayı yaşanır, grup gezintiye çıkaryapacaklara tavsiyeler   ve birisi geride kalarak grubu kaybeder. Kaybolma, deprem, yangın, saldırı vs gibi durumlar için toplanma alanı belirlemek oldukça önemli

“Tabiattan ayrılma, mutluluktan ayrılmadır.”  (Samuel Johnson)

İlk kez Kamp Yapacaklara Tavsiyeleryapacaklara tavsiyeler

İlk kez Kamp Yapacaklara Tavsiyeler

Bir önceki yazımız olan Kastro- Çamlıköy Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde çamlıköy, çamlıköy gezi rehberi ve çamlıköy gezisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sonraki İçerikKamp Malzeme Listesi
TEILEN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here