Hatay Gezilecek Yerler

0
3
views

HATAY HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Hatay, Türkiye’nin en güneyinde Akdeniz bölgesinde yer almaktadır. Nüfusu son ölçümlere göre 1.575.226’dır. Türkiye’nin en kalabalık 13. Şehridir. Hatay’ın Altınözü, Antakya, Arsuz, Belen, Defne, Dörtyol, Erzin, Hassa, İskenderun, Kırıkhan, Kumlu, Payos, Reyhanlı, Samandağ ve Yayladağ olmak üzere 15 ilçesi bulunmaktadır.

 Hatay Ülkemizin en büyük 3. Liman kentidir.

HATAY’IN TARİHİ

Hatay, Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Cüdeyye, Hamam Vadisi, Çatalhöyük, Atacana gibi höyüklerde yapılan kazılar sonucunda bulunan araç gereçlerlerden Hatay’ın Tunç Çağında önemli bir yerleşim yeri olduğu anlaşılmıştır. Dünya üzerinde kurulmuş olan 23 medeniyetten 13’üne ev sahipliği yapmış olan Hatay; Türk, Arap, Ermeni, Çerkez, Hristiyan, Müslüman ve Yahudilerin asırlar boyu bir arada kardeşçe yaşadığı bir şehirdir.

İpek ve Baharat yollarında da bulunduğu için kentteki kültürel çeşitlilik bu sayede artmıştır.

Hatay ilk Tunç Çağından sonra Akad Beyliği ‘ne katılmıştır kısa süre sonra bu beylik yok olmuş ve yerini Yamhad Krallığı almıştır. Krallık zaman içinde Hitit uygarlığının egemenliğini Kabul etmiştir Hitit uygarlığı zayıflama dönemine girince bölgede birçok bağımsız devlet ortaya çıkmış bu devletler birleşerek Hattena Krallığını oluşturmuşlardır. Fakat krallık uzun ömürlü olmamış, Asurluların şehre girmesiyle parçalanmışlardır. Asur uygarlığından sonra kente Urartular girmiştir Urartular ise Büyük İskender tarafından ağır bir yenilgiye uğratılmışlardır. Daha sonra kent Romalılara geçmiştir Sezar kenti ziyarete geldiğinde şehre birçok gösterişli yapı ve sokaklar inşa edilmiştir. İlk aydınlatılan caddede bu şekilde Hatay’da ortaya çıkmıştır.

Hatay üç din açısından da çok önemlidir. Hristiyanlığın ilk hac merkezi ( St. Pierre Kiliisesi ) Anadolu’daki ilk camii (Habib -I Neccar Camii ) Türkiye’nin tek Ermeni köyü ( Hatay-Samandağ ) ve Musa ağacı Hatay’dadır.

Misak-ı Milli sınırları içerisinde yer alan Hatay, 1921’de Fransa ile yapılan Ankara Antlaşması neticesiyle sınırlarımız dışında kalmıştı. 1920’li yıllarda ise Fransa Suriye’den Hatay konuşunda ciddi tepkiler almıştı fakat buna rağmen Fransa Hatay’ı Suriye hükümeti olarak Milletler Cemiyetine tescil ettirdi. 9 Kasım 1936’ da Fransa, Suriye ile yaptığı anlaşmada tüm haklarını Suriye’ye devretti. Türkiye buna Ankara Antlaşmasının ihlal edilmesini gerekçe göstererek tepki gösterdi. Diplomatik yollarla çözüm istense de Fransa bu fikre olumlu yaklaşmadı. Bunun üzerine Türkiye Fransa’ya nota vererek Hatay’ın özerk bir devlet olmasını istedi, konu Milletler Meclisinde karara bağlandı ve Hatay iç işlerinde bağımsız dış işlerinde Suriye’ye bağlı bağımsız bir devlet oldu. 29 Haziran 1939 tarihinde ise Hatay Meclisi oy birliğiyle Türkiye’ye katılma kararı aldı. Aynı gün Fransa ile de bir anlaşma yapıldı. Fransa Hatay’ın Türkiye’ye bağlılığını kabul etti.

HATAY ‘ IN TARİHİ VE DOĞAL GÜZELLİKLERİ

Hatay‘ın tarihi zenginliği dolayısıyla geçmişten pek çok eser bulunduran kent doğal güzellikleriyle de kendinden söz ettirmektedir.

Hatay Uzun Çarşı

Hatay ‘ın simgelerinden biridir. Tarihi eserler, baharatlar, Hatay’ın kendine özgü yiyecekleri satılmaktadır.

Payas Kalesi

Hatay- İskendeun ‘da bulunan kale, mimarisi ve yapısı ile Osmanlı tarzını yansıtmaktadır. Cenevizliler ve Haçlılar döneminde yapıldığı belirlenmiştir. II.Selim zamanında gümrük ve tershane olarak kullanılmıştır.

Darbısak Kalesi

Kırıkhan ilçesinde yer almaktadır. Manzarasıyla turistlerin ve yerli halkın dikkatini çekmektedir.

Hatay Arkeoloji Müzesi

1974 yılında inşa edilen müze Hitit, Bizans ve Roma döneminden eserler barındırmaktadır ayrıca müzede 1932 yılında yapılan kazıdaki eserlerde bulunmaktadır. Dünyanın en büyük 2. Mozaik müzesidir.

Vespasionus ve Titus Tüneli

Roma dönemine ait bir eserdir. 130 metre uzunluğundadır. Samandağ’da yer almaktadır. Etrafında fazlasıyla defne ağacı bulunur, Türkiye’de sadece bu bölgede defne yağı ve defne sabunu üretilmektedir.

Meryem Ana Havuzu

İskenderun’a bağlı Arsuz’da yer alır, Meryem Ana ‘nın Kudüs ‘ ten Efes Antik Kenti’ne giderken yıkandığı yer olarak belirlenmiştir. Bu sebepten ötürü Hristiyanlar tarafından kutsal kabul edilir.

Beşikli Mağarası

Samandağ’da bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda içinde 12 tane mezar olduğu tespit edilmiştir.

Asi Nehri

Tamamı 380 kilometre olmasına rağmen 88 kilometresi Hatay’dadır Asi Nehri dünyada akış yönü ters olan tek nehirdir.

Batıayaz Mağarası, Harbiye Şelaleleri ve Defne Koruluğu da Hatay’ın diğer doğal güzellikleri arasındadır.

HATAY MUTFAĞI

Hatay birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı için mutfağında her damak tadına hitap eden yiyecekler bulunmaktadır. Ayrıca UNESCO tarafından 2017 yılında gastronomi şehri ilan edilmiştir.

 • Oruk ( İnce bulgurdan yapılan bir tür köfte )
 • Humus ( Haşlanmış nohuttan yapılan bir tür meze )
 • Felkin Köftesi ( Bulgurdan yapılan çeşitli yeşilliklerle servis edilen köfte )
 • Muhammara ( Bayat ekmek, salça ve çeşitli baharatlar konarak hazırlanan meze )
 • Mütebbel ( Tahin, yoğurt ve patlıcan ile hazırlanan bir tür meze )
 • Şişperek Çorbası ( Ana malzemeleri yoğurt ve pirinç olan bir tür çorba )
 • Hettüş Salatası ( Bayat ekmekle yapılan bir tür salata )
 • Kömbe ( Genelde bayramlarda yapılan bir tür kurabiye )
 • Kağıt Kebabı ( Elde ince bir şekilde kıyılan et ile yapılan bir tür kebap )
 • Ispanaklı Borani ( Ispanakların pişirilip üzerine yoğurtlu sos dökülmesiyle yapılan bir meze )
 • Sürk ( Baharatla yapılan bir tür peynir )
 • Künefe
 • İskenderun Döneri
 • Biberli Ekmek

HATAY’ DA TARIM -HAYVANCILIK

Tarım: Hatay’ın topraklarının fazlasıyla verimli olması nedeniyle; buğday, arpa, pirinç, mercimek, pamuk, yer fıstığı, domates, patlıcan, biber, zeytin, meyan kökü, fasulye, soğan, turunçgiller ve bol olarak kavun, karpuz ve yemişler bulunur.

Hayvancılık: Koyun, kıl keçisi ve sığır beslenir, arıcılık ve deniz şeridi fazla olmamasına rağmen balıkcılık gözlenir.

Anavatana katılan son toprak parçasıdır.

HATAY HAKKINDA KARMA BİLGİLER

Mustafa Kemal Atatürk’ün “ Hatay Benim Şahsi Meselemdir“ “40 asırlık Türk Yurdu düşman eline bırakılamaz “ gibi sözleri Hatay’a verdiği önemi göstermektedir.

Medeniyetler Buluşması ilk olarak 2005’de Hatay’da yapılmıştır.

Antakya Surları, İstanbul Surlarından sonra ülkemizdeki 2. en büyük surlardır.

Hatay demir – çelik üretiminde Türkiye ‘de 2. Sıradadır

Hatay; Adana, Şanlıurfa, Mersin, Mardin, Şam ( Suriye ), Lazkiye ( Suriye ) ve Aalen ( Almanya ) ile kardeş kenttir.

Hatay’da bir camii avlusunda bulunan 1350 yaşındaki zeytin ağacı dünyanın en yaşlı ürün veren ağacıdır. İlerlemiş yaşına rağmen ağaç yılda yaklaşık 300 kilogram ürün vermektedir.

MUSA AĞACI EFSANESİ

Anlatılanlara göre dağa çıkmak için Samandağ sahili’nde buluşan Hz.Musa ve Hz.Hızır dağa çıktıklarında ağacın olduğu yere gelirler. Daha sonra Hz.Musa asasını ağaca saplar ve çıkan suyu birlikte içerler. Ağaca tekrar döndüklerinde ağacın bir fidana dönüştüğünü görüler. Bu sudan can bulan ağacın gelişip bugün ki halini aldığına inanılmaktadır.

Ağacın gövde çapı 7.5 metre, yüksekliği 7 metre, çevresi ise 21 metre olarak ölçülmüştür.

ASİ ADINININ KONMASI İLE İLGİLİ LOKMAN HEKİM EFSANESİ

Efsaneye göre Lokman Hekim iyice yaşlanır, defterinde yazılı olan ölümsüzlük otunu aramaya çıkar. Lokman Hekim iksirin malzemesi olan bitkiyi aramak için Asi Nehri’ndeki bir kayığa biner. Asi Nehrinde giderken Azrail ile karşılaşan Lokman Hekim ‘e Azrail nereye gittiğini sorar. Lokman Hekim otu aradığını söyleyince ot yakınlarda olduğu için Azrail büyük bir dalga çıkartır. Kayık birden devrilir ve Lokman Hekim boğularak yaşamını yitirir. Kitap ise suya düşüp kaybolur fakat kitabın bazı sayfaları kıyıya vurur ve bazı hastalıkların şifası mümkün olur. Fakat Lokman Hekim‘in düştüğü ırmak taşar ve ülkede hiç görülmemiş bir bolluk olur. Bu nedenle de ırmağa” yaşam suyu” anlamına gelen Asi ismi verilir.

Bir önceki yazımız olan İsviçre Başkenti & Ülke hakkında İlginç Bilgiler başlıklı makalemizde isviçre, isviçre başkenti ve isviçre bayrağı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here