Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF- Türkiye)

0
101
views

WWF 1975 yılında ülkemizde  Doğal Hayatı Koruma Derneği olarak faaliyetlerine başlayan WWF son yıllarda doğal hayatı ve canlıları koruma adına önemli projelere imza atıyor.

wwf turnalar hep uçsun türkiyenin canı doğal hayatı koruma vakfı   “100’den fazla ülkede çalışmalar yürüten dOĞA KORUMA KURULUŞUDUR “

2013 yılından itibaren ülkemizde pek çok proje başlatan vakıf, 2014 yılında bu projelerden çoğununhibe almasını sağlamıştır.

Türkiye’nin Canı

  • Ağaçbaşı Turbalıkları (Böcek yiyen bataklık yosunu, Kafkas kurbağası ve Semenderi)
  • Tepeli Pelikan’ı Koruyalım
  • Muş’ta Toy ve Telli Turna
  • Avrupa’nın Devleri (Akkuyruklu Kartal ve Kuğu)wwf turnalar hep uçsun türkiyenin canı doğal hayatı koruma vakfı

4 Büyük projeye destek veriyor. Bölge halklarının bilinçlenmesi üzerine çalışan vakıf ülkemize özgün pek çok canlının korunmasına yönelik adımlar atıyor.

Bunun yanı sıra 2013 yılında başlatılan Turnalar Hep Uçsun isimli proje ile Çukurova Deltası’ndan başlatılan gözlemler 21 bin km’lik mesafeye ulaştı toplam 10 bin turnanın tespiti yapılmış durumda.

Turnalar türkülerimiz oldu içimize işledi, motif oldu yapıları süsledi hepimiz için güzel duyguları ifade etti ama ne yazık ki son yıllarda turnalarımız tehdit altında.

WWF-Türkiye ekibi içerisinde oluşturulan özel bir ekip Turnalar Hep Uçsun projesinde turnaları gözlemlemenin yanı sıra doğal yaşam alanları ve onları tehdit eden unsurları da inceliyor.

Bölge halkının bilinçlenmesi ve destek vermesi ile Çukurova Deltası çok daha güvenli bir ortam haline geldi. Bölgedeki turna sayısının her geçen gün arttığını söyleyen yetkililer kısa sürede çok daha iyi ortam oluşacağı konusunda hemfikir.

Projede yer almak isteyen herkese kapılarını sonuna kadar açan Doğal Hayatı Koruma Vakfı, öğrenciler ve öğretmenler için ayrı kitapçıklar hazırlayarak işini ne denli önemsediğini de hissettiriyor

wwf turnalar hep uçsun türkiyenin canı doğal hayatı koruma vakfı

T

urnayı uzaktan nasıl tanıyabilirsiniz?
Turna uzaktan gri balıkçıl veya leylekle karıştırılabilir. Gri balıkçıldan boynunu gövdesine çekmemesiyle, leylekten de gövdesinin beyaz olmamasıyla ayrılır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here